Opširnije o DDD mjerama

Dezinfekcija

Dezinfekcija podrazumijeva skup mjera i postupaka koji se poduzimaju sa ciljem uništavanja, usporavanja rasta i razmnožavanja patogenih i drugih mikroorganizama na površini tijela, na predmetima, materijalima, opremi ili u prostoru.

Pod pojmom dezinfekcije podrazumjevaju se svi postupci koji dovode do uništavanja patogenih mikroorganizama. "DDD Eurodot" d.o.o. koristi hemijske metode pri obavljanju ovih, esencijalno važnih, preventivnih, protuepidemijskih mjera. Koristi se dezinfekcionim sredstvima koji su dozvoljeni za upotrebu u prehrambenoj industriji, a koji se apliciraju putem najsavremenijih automatskih raspršivača (mikrosola) koji rasprskavaju preparat u mikročestice i na taj način vrše permanentnu dezinfekciju zraka, predmeta i okoline 24 sata.

Dezinsekcija 

Dezinsekcija je skup različitih postupaka koji se poduzimaju sa ciljem smanjenja populacije – najmanje do praga štetnosti, zaustavljajući rast i razmnožavanje ili potpuno uništavajući prisutnu populaciju štetnih insekata.

Dezinsekcija je važna preventivna mjera u borbi protiv zaraznih oboljenja. Izuzetan značaj ima u sadašnjoj situaciji, kada se broj štetnih insekata (vektora raznih oboljenja) mnogostruko uvećao. "DDD Eurodot"d.o.o. pri obavljanju poslova i stručnih radova dezinsekcije služi se najsavremenijim preparatima koji pružaju mogućnost vršenja ovih poslova bez potrebe da prostori budu prazni, što do sada nije bilo moguće.

Radi zadovoljenja ekoloških standarda smanjivanjem upotrebe konvencionalnih sredstava gelovi zadnjih godina u razvijenim zapadnim zemljama dostižu 70 – procentnu primjenu na poslovima dezinsekcije. Preparat se upotrebljava u obliku gela, stvarajući tanki mikrofilm koji ima rezidualno dejstvo do 120 dana. Ovakva svojstva preparata omogućava rad u bilo koje vrijeme jer ingridijensi su 100% neškodljivi za okoliš i ljude.

Suzbijanje različitih insekata ima veliko higijensko značenje, jer su insekti prenosioci zaraznih i krvnih parazitnih bolesti. Njihovim suzbijanjem sprečavaju se štete koje izazivaju prenošenjem određenih bolesti. Važno je na vrijeme reagovati kako bi se njihov broj smanjio.

U okviru dezinsekcije može se vršiti :

  • dezinsekcija muha,

  • dezinsekcija mrava,

  • dezinsekcija žohara,

  • dezinsekcija stjenica.

  • dezinsekcija stršljenova.

  • dezinsekcija buha.

  • dezinsekcija srebrene ribice.

  • dezinsekcija uholaža.

  • dezinsekcija osa

Deratizacija

Deratizacija podrazumijeva skup postupaka i mjera kojima se štetnim vrstama glodara sprečava ulaženje, zadržavanje, hranjenje i razmnožavanje ili se reducira njihov broj.

Usluge deratizacije podrazumevaju uništavanje glodara – štakora, uništavanje pacova, uništavanje miševa. Kao stalni pratioci čovjeka, široko su rasprostranjeni i nanose velike ekonomske i zdravstvene štete, budući da su prenosioci mnogih zaraznih bolesti. Zato se preporučuje deratizacija dva puta godišnje (na proljeće i jesen). Tada se očekuje najveća biološka pojava štetnih glodara, vezano za klimatske uslove koji im u tim periodima naročito pogoduju. Uz preventivnu deratizaciju, tu je i hemijska deratizacija, a dodatnim postupcima kurativne (preventivne) deratizacije suzbija se problem povećane pojave štetnih glodara.

Izrazito veliki napredak u povećanju sigurnosti ljudi, domaćih i divljih životinja njemačko preduzeće Detia – Degesch je postigla ugrađivanjem gorke tvari u raticidna sredstva. Količina od 10 ppm gorke tvari u rodenticidima bromadilona i brodifacouma, pokazala je izrazito odbojno djelovanje na ljude i domaće životinje, ali ga glodari rado konzumiraju.

U cilju obezbjeđenja visoke sigurnosti u primjeni sredstava za deratizaciju, "DDD Eurodot" d.o.o. koristi ove rodenticide pomiješane sa gorkom tvari, koja trenutno kod eventualnih zadesnih uzimanja preparata, izaziva neprijatan okus i automatski nagon na povraćanje.

Naime, radi se o raticidima koji pored ostalih aktivnih ingridijenata II generacije (BROMADILON, BRODIFACOUM ) sadrže i hemijsku supstancu ( NAJGORČA SUPSTANCA IKADA OTKRIVENA ZA ČOVJEKA).

Gorka tvar u dodiru sa pljuvačnim žlijezdama konzumenta, izaziva automatski nagon za povraćanjem i na taj način onemogućava bilo kakvu mogućnost trovanja ljudi, a u isto vrijeme 100 % je djelotvoran kod svih vrsta glodara, jer oni nisu u mogućnosti otkriti tu supstancu.

Deviperacija ( odbijanje zmija )

Deviperacija je repelencija gmizavaca (guštera, zmija) upotrebom hemijskih metoda

Kako bi se smanjila pojava zmija u naseljima potrebno je stvoriti uslove koji što manje odgovaraju njihovom načinu života. Potrebno je smanjiti broj mjesta na kojima se zmije mogu sakriti, a takođe je preporuka da se nakon tretmana deviperacije izvrši i dodatna deratizacija kako bi se sa tretiranog područja uklonio i plijen (miševi, pacovi, glodari) koji bi zmije mogao ponovo privući na tretirano područje.

Tretman deviperacije se obavlja upotrebom repelenata, čiji se princip rada zasniva na vrlo osjetljivim njušnim receptorima zmija, koje nakon aplikacije izbegavaju tretirana područja.


Kako dejstvo repelenata, vremenom slabi, potrebno je, nakon određenog vremena, ponovo aplicirati sredstvo, kako bi se osigurali najbolji rezultati i zmije držale dalje od tretiranog područja.

"DDD Eurodot" d.o.o. za tretmane deviperacije, koristi specijalizovana sredstva za odbijanje zmija, repelente, koji svojim specifičnim mirisom odbijaju zmije, a potpuno su ekološki prihvatljive i neškodljive za ljudsko zdravlje i okolinu.

Eradikacija korova

Eradikacija (uništavanje) korova i drvenastog rastinja predstavlja skup različitih učinkovitih mjera uklanjanja nepoželjnih vegetacija sa svih mjesta gdje bi njihov nekontrolisani rast mogao uzrokovati štete.

Preventivna eradikacija korova (eviperacija) se radi u različitim vremenskim intervalima zavisno o objektu gde se ona izvršava (svakih 90 ili 180 dana).

Važnost redovnog i adekvatnog obavljanja ove usluge posebno dolazi do izražaja u onim djelatnostima gdje bi invazivan rast korova mogao uzrokovati izravnu štetu po samo poslovanje.

To su prvenstveno:

  • Neiskorištene poljoprivredne površine,

  • Obale rijeka,

  • Rubovi prometnih željezničkih pruga,

  • Luke, kao i druge djelatnosti sa postrojenjima na otvorenom (posebno njihove metalne konstrukcije, cjevovodi, i dr.),

  • Travnate površine sa zaštitnim ogradama i branicima gdje korov i drvenasto rastinje preuzimaju ulogu posrednika u nastanku brojnih korozivnih oštećenja i predstavljaju potencijalnu opasnost od požara.

Jedan od novijih problema odnosi se, na ambroziju, koja sve većem broju ljudi uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme i onesposobljava ih u obavljanju svakodnevnih poslova i obaveza.

Uslugu eradikacije korova obavljamo prskajući cjelokupni prostor zahvaćen korovom efikasnim sredstvima.

Preventivna eradikacjia korova se vrši svakih 180 dana zavisno od namjene objekta gdje se ona izvodi.

Hiperhlorinacija vode i vodnih postrojenja

Podrazumijeva vrstu dezinfekcije vode hlornim preparatima

Hiperhlorinacija vode obavlja se kod onečišćenih voda spremljenih u razne spremnike (bunari, razne cisterne, cjevovodi, tankovi i sl.) u slučaju sumnje na mikrobiološko onečišćenje, nakon dužeg nekorištenja ili uoči prvog korištenja spremnika za vodu. U spremnike se dozira mnogo puta veća koncentracija hlora, u zavisnosti od onečišćenja. Ovako dezinficirana voda prije upotrebe ostavlja se 24 sata da odstoji i nakon toga se obavezno radi dehlorinacija vode (filteri za vodu s aktivnim ugljenom – više vrsta na tržištu).

Kod bunara koji nisu duže korišteni ili su mikrobiološki onečišćeni potrebno je napraviti hiperhlorinaciju, ali i samo mehaničko čišćenje stjenki bunara. Po izračunu volumena vode u bunaru (zapremini) obavlja se hiperhlorinacija. Takva voda ne smije se koristiti 24 sata i svakako se treba obaviti dehlorinacija prije upotrebe.

U postupku hiperhlorinacije treba se strogo pridržavati mjera zaštite koje navodi svaki proizvođač dezinfekcijskog sredstva, jer hlor i njegovi spojevi mogu biti toksični za čovjeka.

Mikrobiološko onečišćenje vode može se uspješno suzbiti mjerama dezinfekcije, pri čemu je nužno pridržavati se svih uputa proizvođača dezinfekcijskog sredstva, mjera opreza i zaštite zdravlja.

Termička aerosolizacija klima i ventilacionih otvora

Termička aerosolizacija je proces u kojem se tečna supstanca pretvara u aerosol pomoću toplote. U ovoj metodi tečnost se zagrijava dok ne postane para, koja se zatim kondenzuje u sitne čestice ili kapljice formirajući aerosol. Ova tehnika se koristi za efikasno raspršivanje dezinfekcionog sredstva po svim površinama unutar objekta preko klima i ventilacionih otvora.